عکاسی با موبایل
حتما یادتونه که قبل از ظهور گوشی‌های هوشمند، گرفتن یه عکس، چقدر زمان‌بر و سخت بود.

چند نکته برای عکاسی با موبایل
حتما یادتونه که قبل از ظهور گوشی‌های هوشمند، گرفتن یه عکس، چقدر زمان‌بر و سخت بود.
اما الان با وجود موبایل ها و اپلیکیشن های مختلفی که برای ویرایش عکس اومده، خیلی راحت می‌تونیم عکاسی کنیم و لحظه‌های خوشمون رو ضبط کنیم.
درسته که عکاسی با موبایل به راحتی یه دکمه لمس کردنه اما این کار راحت هم نکته‌های خاص خودش رو داره که لازمه قبل از بازکردن برنامه دوربین این نکته هارو بدونید.
شما بهمون بگید، چقدر تو گرفتن عکس خوب با موبایلت مهارت داری؟
حواست باشه؛ لنز دوربینت رو پاک کنی!
اولین قدم برای گرفتن یه عکس خوب با موبایل، پاک کردن لنز دوربین با یه دستمال لطیف و ضد خشه!
معمولا لنزهای دوربین موبایل به علت اصطحکاک زیاد گوشی با دست، کیف، جیب و... همیشه کثیفه!
بنابراین تمیز نکردن لنز دوربین، مانعی برای گرفتن یه عکس خوب و با کیفیته. چراکه این کثیفی، مانع ورود نور به سنسورهای دوربین میشه و بنابراین همیشه عکس هاتون تار و کدره!
حواست باشه؛ از قانون یک سوم استفاده کنی!
همونطور که میدونین، یکی از اصولی ترین و بنیادی ترین قوانینی که در برخی رشته های هنری مثل طراحی و عکاسی باید رعایت بشه، قانون یک سومه!
این قانون به شما یادآور میشه که بدون ترکیب بندی، عکس‌های شما اونطور که باید جذاب نمیشه!
با استفاده از قانون یک سوم یا همان Gridline سه خطوط عمودی و سه خط افقی روی صفحه موبایل شما ظاهر میشه که با استفاده از این خطوط می‌تونین، سوژتون رو در یک سوم صفحه موبایلتون قرار بدید و عکسی متعادل و اصولی بگیرید.
برای روشن کردن این خطوط در گوشی‌های iPhoneبه منوی تنظیمات دوربین برین و گزینهGrid رو فعال کنین.
و اما در گوشی‌های اندروید مثل Samsungوقتی به تنظیمات دوربینتون مراجعه می‌کنین، می‌تونین به پایین اسکرول کنین و Gridline را روشن کنین.
حواست باشه؛ فکوس روی سوژه باشه!
به لطف گوشی‌های هوشمند، دیگه برای عکاسی نیازی به تعبیه نور نیست و با فکوس کردن روی سوژه، نور لازم به صورت خودکار تنظیم می‌شه!
وقتی برنامه دوربین رو باز می‌کنین، روی صفحه اسکرین دوربینتون بزنین تا دوربین سوژتون رو ردیابی کنه و در کسری از ثانیه، تنظیمات خودکار انجام بشه. پس از اون میتونین دکمه گرفتن عکس رو لمس کنین و یه عکس زیبا از سوژتون داشته باشید.
حواست باشه؛ زوم نکنی!
افراد زیادی هستن که در حین عکاسی، از گزینه زوم استفاده می کنن که البته نتیجه کارشون یه عکس تار با پیکسل‌ها مشخص میشه! اگه شما هم جزو این افراد هستید؛ این عادت غلط رو ترک کنین و به جای زوم کردن فاصله خودتونو با سوژه نزدیک تر کنین.
به جای زوم کردن سعی کنید به سوژه نزدیک شوید.
حواست باشه؛ از نور طبیعی استفاده کنی!
این نکته رو در نظر داشته باشین که استفاده از فلش دوربین، برای همیشه نیست و تنها در مواقع ضروری استفاده میشه! اکثر افرادی که هنگام عکاسی با موبایل فلش دوربینشون رو روشن می‌‌کنن، باید این نکته رو بدونن که فلش باعث میشه، رنگ‌ها تغییر کنن!
بنابراین سعی کنین در سایه سار نور طبیعی و سایه های محیط عکاسی کنین.
حواست باشه؛ دوربین رو ثابت نگه داری!
ثابت نگه داشتن گوشی تلفن هنگام عکاسی، نکته مهمیه که باید به اون توجه کنین. به خصوص هنگام عکاسی در شب که به طبع محیط از نور کمتری برخوردار هستن.
اگه در حین عکاسی تو محیط های کم نور، لرزش دست داشته باشین به علت پایین اومدن سرعت شاتر دوربین، حتما عکس‌های تار و کم کیفیتی می‌گیرین. پس اگه ضعفی تو این زمینه دارین؛ تمرین کنین و دستتون رو تقویت کنین.
همچنین می‌تونین از پایه‌های مخصوص عکاسی استفاده کنین.
حواست باشه؛ نوردهی دستی گوشیت رو تنظیم کنی!
همونطور که پیش‌تر گفتیم، در حین عکاسی، زمانی که شما برای تعیین نقطه‌ی فوکوس روی صفحه‌ی نمایش ضربه می‌زنین، دوربین از نقطه‌ی فوکوس برای تنظیم میزان نوردهی در کنار سایر تنظیمات استفاده می‌کنه. البته که واگذار کردن تنظیم نوردهی به دوربین همیشه صحیح نیست؛ اما در بسیاری مواقع باعث شده تا عکس ها با کیفیت تر شن. پس اگه دوربین گوشی شما اجازه‌ی تنظیم دستی میزان نوردهی (Exposure) رو می‌ده؛ در شرایط خاص مخصوصا شب‌ها از اون استفاده کنین.
حواست باشه؛ عکس‌هات تو زاویه باشه!
گرفتن عکس از زوایای مختلف، همیشه جذاب و دوست داشتنی بوده، پس اگه می‌خواید کمی به سمت و سوی عکاسی حرفه‌ای نزدیک بشین، حتما عکس‌هاتونو تو پرسپکتیو ببرین و از سوژتون تو زاویه‌های مختلف عکاسی کنین.

بازگشت به بالای صفحه
تمامی حقوق برای چیدعکس محفوظ است
پیش نمایش محصول
جستجوی محصولات

برای جستجوی محصولات کافیست بخشی از نام آن را وارد نمائید